Könnyűszerkezetes ház építése

Bár a könnyűszerkezetes házak mellett sok érv szól és számos leírást találhatunk az interneten, sokszor mégis nehéz eldönteni, valóban ez az építési forma lesz-e a nekünk való. Ilyenkor érdemes alaposan körbejárni a lehetőségeket, mert már az építkezés, tervezés előtt sok döntést meg kell hoznunk:

- Könnyűszerkezetes ház vagy hagyományos tégla ház? - Ha könnyűszerkezet, akkor nagy panelos, vagy helyszínen szerelt technológia? - Fa vagy fém szerkezet?

Alaposan meg kell fontolnunk, hogy milyen technológiát válasszunk, hogy tisztában legyünk az előnyökkel vagy hátrányokkal, és végül a számunkra legkedvezőbb építési módot válasszuk.

Bár sokan előbb tervezőt keresnek és csak utána kérnek árajánlatokat a kivitelezőktől, már tervezés előtt célszerű eldönteni, milyen technológiára tesszük le a voksunkat! Így sok plusz tervezői munkát és költséget megspórolhatunk. Ehhez azonban nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a különböző technológiákkal és elnevezésekkel!

Gyakran az is zavaró lehet, hogy azonos, vagy nagyon hasonló technológiákra különböző elnevezéseket használnak a kivitelezők. Gyorsházak, készházak, könnyűszerkezetes házak… Honnan ered a készház és a gyorsház elnevezés, most kifejezetten a könnyűszerkezetes házak tulajdonságait fogjuk elemezni.

Fa szerkezetes épületek

Könnyűszerkezetes házaink tartószerkezetének anyaga első osztályú építőfa. Általában erdélyi lucfenyőből készül és beépítés előtt olyan kezelést kap, ami garantálja a tartós gomba, rovar és egyéb kártevők elleni védelmet. A szakszerűen elkészített könnyűszerkezetes ház fa vázszerkezete önmagában is állékony, de fontos segédanyaga az OSB borítás, ami az ún. tárcsa irányú merevséget garantálja. Így egy olyan doboz szerkezet jön létre, ami felveszi a talaj mozgását, és amelyből földrengés biztos könnyűszerkezetes ház készíthető. A könnyűszerkezetes ház nagy előnye tehát statikai tervezhetősége és doboz szerkezete révén nagy fokú merevsége, állékonysága és tartóssága, ám számos egyéb pozitív tulajdonsággal rendelkezik.

Miért előnyös a könnyűszerkezetes ház: - Kivitelezési idő: rendkívül gyors - Kiemelten energiatakarékos fal -, tető -, és födémszerkezet (azonos mértékben), - Stabil épület: föld mozgásokkal szemben nagy állékonyság, nem repednek a falak, - Jóval nagyobb belső teret kínál a tulajdonosának, mint egy téglaház, ha megfelelő szigetelési rétegrend értéket alakítunk ki. - Költséghatékony, jelentősen olcsóbb, mint a hagyományos tégla építésű házak kivitelezési díjai.

Vissza